Mechatronics_YuMi

Robot Yumi

Robot YuMi mängib dodekafooniat ehk kaksteisttoontehnikat, mis on 20. sajandi alguses loodud kompositsioonimeetod. Üks kuulsamaid selle rajajaid ja arendajaid oli Arnold Schönberg ja seda on kasutanud ka Arvo Pärt ja Veljo Tormis.

Kompositsioonitehnika põhimõte seisneb selles, et ükski kaheteistkümnest lääne muusikas kasutavast pooltoonist ei tohi uuesti kõlada enne kui kõik teised on samuti kõlanud. Võimalik dodekafooniliste seeriate arv võrdub number 12 faktoriaaliga ehk 479 001 600. Kokku võtaks sellise täieliku heliteose esitamine inimesel üle 100 aasta, kuid YuMi on võimeline sellega toime tulema.

TalTechi muuseumi külastaja saab ekraanil jälgida mitu heliklasside rida on YuMi juba jõudnud mängida ja kui palju veel mängida on.
Robot YuMi rakendamine on osa TalTechi ja ABB pikaaegsest mitmetasandilisest koostööst. ABB on pikemaajaliselt toetanud õppekavade arendamist, praktikaid, stipendiumeid, teadustööde juhendamist, aga ka teadus- ja arendustegevust ning koostööprojekte.
YuMi muusikalist programmeerimist on teinud Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi  mehhatroonika magistriõppe tudengid Mart Tamre juhendamisel koostöös Vambola Kriguliga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast. Robotite õpetamine on mehhatroonika õppekava üheks igapäevaseks tegevuseks.
Tule õppima mehhatroonikat, kui sa tahad ka õpetada roboteid!
Tule vaata YuMi tegutsemist TalTechi muuseumis (Akadeemia tee 1, Tallinn)!